
Nieuw fonds neemt drempel weg in opstartfase voedselbos
Goed nieuws!
Zes organisaties hebben krachten gebundeld om de groei van het aantal professionele voedselbossen te stimuleren door een fonds op te richten. Deze samenwerking van Triodos Bank, Greenchoice, Wereld Natuur Fonds, Rabobank, Oost NL en Stichting Voedselbosbouw Nederland zet zich in om financiering van opstartende voedselbossen te vergemakkelijken. Het fonds biedt ondersteuning aan boeren door middel van aantrekkelijke leningen om de eerste jaren te overbruggen, waarin het voedselbos nog geen of nauwelijks opbrengst oplevert.
Waarom is een fonds nodig?
Het fonds neemt een belangrijke drempel weg voor boeren die willen overstappen naar een duurzamere landbouw. Voedselbossen bestaan uit een grote variëteit aan bomen, struiken en andere planten die voedsel produceren (noten, fruit, kruiden, paddenstoelen, enz.). Door een ecosysteem op te bouwen wordt het voedselbos dan wel zelfvoorzienend en kost het relatief weinig arbeid, maar duurt het wel langer om (grootschalige) oogsten te hebben. Een voedselbos is na vijf tot acht jaar rendabel. Maar, na deze opstartfase is het teeltsysteem weerbaar tegen droogte, behoeft het weinig externe input, legt het koolstof en stikstof vast en draagt het bij aan de biodiversiteit. Door de grote variëteit aan oogsten levert een voedselbos, bij goed ondernemerschap een gezond verdienmodel op. Dit fonds helpt boeren over deze financiële drempel heen. Voorwaarde is wel dat het project gericht is op voedselproductie, en dat het plan inhoudelijk en financieel haalbaar is.
Partner Rabobank reageert opgetogen. De voedselbossen passen goed in de duurzaamheidsstrategie van de bank. ‘We zien steeds meer boeren die toekomstgericht willen ondernemen. Voedselbossen zijn daar een goed voorbeeld van. Met dit fonds kunnen we die ondernemers eindelijk goed ondersteunen’, zegt Alex Datema, directeur Food & Agri Nederland bij Rabobank.
Vakblad Nieuwe Oogst schreef meer over dit fonds. Het artikel hier te lezen.
Bén of kén je een agrariër die mogelijk geïnteresseerd in de aanleg van een grootschalig (>3 ha) voedselbos?
Neem snel contact op met stichting@voedselbosbouw.org




